Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izmena sadrzaja sajta

[es] :: Web dizajn i CSS :: Izmena sadrzaja sajta

[ Pregleda: 594 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bojanum

Član broj: 256332
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Izmena sadrzaja sajta11.04.2024. u 19:29 - pre 18 dana i 1h
Zdravo svima, ukratko da opisem problem..
Radim u tehnickoj skoli, pa treba da izmenim sadrzaj sajta nase skole. Razlog izmene
je promena smerova (neki su ukinuti, kod nekih je doslo do izmene ). Ja inace nisam bas iz ove price,
moja usmerenja su ka programiranju mikrokontrolera,ali sam odrzavao sajt do sada. Medjutim sada
se javlja problem jer kada se ulogujem ne mogu da menjam sadrzaj koji pise za pomenute smerove, razlog
zakljucani su. Koraci su sledeci, sa github-a sam skunuo zip fajl sajta, treba da podignem local host na mojoj
masini...nadjem kod i izmenim tekst fajla gde su pisani smerovi ( tacnije opis smerova u skoli )...vratim izmenjeni
kod na internet (github)..
Imam nekoliko pitanja...
1. Da li moram ovim koracima ili moze neki drugi "laksi" nacin, tipa da menjam odmah tekst sa github-a ?
2. Posto sam do sada mnogo toga okacio na sajtu (slike, neka desavanja u skoli, javne nabavke i td..) da li ce
sve ovo ostati kad budem vratio izmenjeni sajt na internetu ?
3. Koji local host da instaliram na mom racunaru...inace sajt je radjen u javascript + css+ html...
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 805



+637 Profil

icon Re: Izmena sadrzaja sajta12.04.2024. u 10:03 - pre 17 dana i 11h
Citat:
bojanum: Koraci su sledeci, sa github-a sam skunuo zip fajl sajta, treba da podignem local host na mojoj masini...nadjem kod i izmenim tekst fajla gde su pisani smerovi ( tacnije opis smerova u skoli )...vratim izmenjeni
kod na internet (github)..

Time ne postizes nista. Neko je verovatno namestio da se fajlovi na sajtu zipuju i da se to periodicno bekapuje na Git. Obrnuto najcesce ne vazi - to sluzi da se sajt moze da vrati na neku od prethodnih verzija. Takodje, pitanje je da li je taj koji je to namestio sve to odradio kako valja. Npr. ako koristis Wordpress, zipovanje fajlova je tek nekih 10-tak posto posla. WP sve drzi u MySQL/MariaDB bazi i bez mysqldump-a baze nisi nista uradio. Sve u svemu, to ti je pogresan pristup. Jedino ispravno resenje je da izmenis sadrzaj sajta direktno.

Ako si do sada odrzavao sajt, kako su sada odjednom ti fajlovi zakljucani? Imas li i dalje admin pristup tom sajtu?

Takodje, koji CMS koristis za sajt? Wordpress? Joomla? Nesto trece? Ili se sve svodi na izmenu fajlova pesice? Ako koristis neki CMS, izmene se najcesce rade u samom CMS, a ne u fajlovima.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2713



+701 Profil

icon Re: Izmena sadrzaja sajta12.04.2024. u 13:03 - pre 17 dana i 8h
Nešto nisam siguran da je sajt rađen samo u "javascript + css+ html...", onda ti ništa ne bi bilo "zaključano".

Ako jeste samo html+css+js, može da se promeni direktno na sajtu, zavisi kako je podešen host, ali ako se koristi recimo webmin, u njemu imaš file explorer preko koga nađeš root direktorijum sajta i možeš direktno iz njega da edituješ fajlove (ako imaš pravo kao korisnik).
Ako se koristi FTP, još je lakše, napraviš kopiju svega kod sebe, izmeniš šta treba i preko FTP-a "pregaziš" fajlove na serveru (dovoljno je uraditi to samo sa onim fajlovima koje si menjao).
Ono što je možda raniji "autor" sajta uradio je to da je podesio server da povremeno proverava Github repozitoriju i da povuče sve izmene, tako mu je bilo lakše da sajt ažurira na svom računaru, uradi push na Github, a server automatski povuče izmene. Ako sada nemate nekoga ko se razume u ovo, takvo rešenje je "overkill" i jednostavnije je koristiti FTP - naravno, ako sajt zaista jeste samo statički html, ili eventualno tu i tamo ima nekog php koda, ali nije u pitanju neki framework, nema mysql ili neka druga baza, itd.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

bojanum

Član broj: 256332
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Izmena sadrzaja sajta13.04.2024. u 17:14 - pre 16 dana i 4h
evo malo detaljnije uz slike...
Ovako sam do sada odrzavao sajt...kad kazem odrzavao, mislim na kacenje novih slika, aktuelnosti, vanrednih rokova i td..
Sve ovo mogu da menjam kada se ulogujem na ovu stranicu:
https://ibb.co/MpNZ1qp
ali deo gde su opisani smerovi na sajtu nije ovde vidljiv niti je ikad bio, pretpostavljam da je staticki deo sajta...
ja imam ovaj nalog od githuba i kad se ulogujem vidim ove fajlove...ovo je verovatno stranica sa koje se sajt pokrece
https://ibb.co/8NMFzt6
E sada se javila potreba da menjam tekst vezan za smerove, jer su se promenili, neki se uvode novi, neki se ukidaju..
Pitanje je kako da najbezbolnije to uradim, kada bih moga direktno da nekako pristupim tom delu koda i promenim samo tekst
bilo bi najlkase...pitanje je da li je to izvodljivo i kako ?
Da li nekako mogu da nadjem taj fajl u github-u, gde se nalazi kod, i da tako kazem odmah ga izmenim i sacuvam...
Ili moram da skidam ceo sajt sa svim folderima sa github-a, zatim nadjem deo koda gde je opis smerova, promenim tekst,
zatim opet to upload-ujem na github-u. I ako ovako uradim da li ce sve dotadasnje akcije uradjene na sajtu biti sacuvane
kada sam rekao kod je pisan u javascript-u+css+html...to se vidi na stranici github-a
Ovaj deo sajta treba da se promeni :
https://ibb.co/yXXjyRg
Izvinite na oduzetom vremenu i hvala na pomoci...
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Izmena sadrzaja sajta13.04.2024. u 18:22 - pre 16 dana i 2h
Evo, pošto ti nećeš da kažeš, u pitanju je Tehnička škola Kolubara iz Lazarevca.
https://tehnickaskolakolubara.edu.rs/

Sajt je razvila firma, koja verovatno više ne održava sat, a škola neće da plati održavanje.
GitHub repozitorijum sadrži aplikaciju koja je razvijena u Reactu, a taj repozitorijum verovatno ni ne sadrži stranice nego samo .js (0.7% repozitorijuma je html. ima nešto css, ali je većina js).

Najverovatije, sadržaj sajta se nigde ni ne bekapuje.
 
Odgovor na temu

bojanum

Član broj: 256332
Poruke: 68
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Izmena sadrzaja sajta13.04.2024. u 20:17 - pre 16 dana
Nije meni problem da kazem, nego ne znam da li narusavam pravila ES foruma ako kazem...
Mislim ne znam koliko je to bitno koja je skola ...
Ja sam pitao za pomoc ako neko zna da me uputi kako promeniti...da me je neko pitao koja skola
je u pitanju u svakom slucaju bih odgovorio..
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Izmena sadrzaja sajta13.04.2024. u 22:09 - pre 15 dana i 23h
Sajt tehničke škole je, verovatno, hostovan od strane Dream Technologies Group doo.
Tebi treba pristup na host. a ne kroz aplikaciju.

Proveri u škol da li neko ima kontakt sa vlasnikom hosting platforme, a ko može da ti dozvoli pristup.
Na GitHub sajtu NEMAŠ stranice.

Uvalili su ti kosku u školi.

Druga opcija je da tražiš od hosting kompanije zip fajl sa sadržajem sajta, a ako se koristi i neka baza podataka, onda i dump baze.
Onda dato izmeniš ulokalu, vtiš nazad kompaniji koja ti hostuje sajt pa da oni to istovare na sajt.
 
Odgovor na temu

Deunan

Član broj: 338178
Poruke: 84
..300:6300:2436:2379:8741:fe75



+21 Profil

icon Re: Izmena sadrzaja sajta13.04.2024. u 22:13 - pre 15 dana i 23h

React.js nije samo javascript. Ne mozes da prepravis samo jednu stranicu i da uploadujes...
Ukratko, nemas nikakve sanse da podignes na localhost-u ,pogotovo projekat star 8 godina, ako se nikad nisi bavio reactom.

Ako mozes da pristupis hostingu i bazi podataka direktno pa tu da menjas tekst.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2713



+701 Profil

icon Re: Izmena sadrzaja sajta15.04.2024. u 17:52 - pre 14 dana i 3h
To je neko "vežbao" React, jer za takav sajt je to overkill - ne zbog toga što nije pogodan, nego što recimo za 3 ili 5 godina to treba održavati, a generalno ima smisla kod servisa koji se relativno često ažuriraju, gde takve "egzotične" tehnologije i imaju prednost, plus postoji recimo veliki broj komponenti koje je lakše uraditi koristeći neki takav FW.
Realno, ne vidim tu ništa što nije moglo da se uradi čak u čistom PHP-u (naravno uz HTML i CSS).

Ne kažem da je loše to uraditi u Angular/React/Vue, ali to je skuplje rešenje u ovom slučaju (manje ljudi se time bavi), kasnije je problematičnije održavanje (izađe 5 ili 10 novih verzija, stare se ne ažuriraju, desi se da imaju bezbedonosne propuste, itd.), plus nema tu toliko dinamičkog sadržaja niti ima smisla klijent-server arhitektura (ako jeste React, ne znam šta je na backend-u, da li node.js ili nešto drugo).

Taj ko je pogađao posao bolje da je dogovorio primenu tehnologije koju bar malo razume neko od nastavnika i može to kasnije da održava. Drugo, čak i ako se bira za ovakav sajt relativno egzotična tehnologija, obavezno se u ugovoru traži kompletan izvorni kod.

Ovako, sad lepo reci direktoru da je jedino rešenje da se sve uradi iznova :)
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Izmena sadrzaja sajta15.04.2024. u 18:18 - pre 14 dana i 2h
Ma, jok. Pogledaj sajt. Firma koja ga je pravila se potpisala.
Neko je platio za izradu sajta, neko i dalje plaća hosting.
Sada, da li je to škola, opština, neko ministarstvo bog te pita.

Njemu su uvalili kosku, dali mu link do sorsa na GitHub, a nema pristup na hostovani sajt, osim preko nekakve aministrativne konzole ugrađene u sajt.

APR kaže, prosečan broj zaposlenih u 2023. godini - 1, a u 2022. godini - 1
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
87.116.161.*



+269 Profil

icon Re: Izmena sadrzaja sajta16.04.2024. u 15:19 - pre 13 dana i 5h
Sto bi Sojic rekao - polako sa to placanje ...

Citat:
Expiration date: 28.03.2024 12:03:47

Domain status: clientUpdateProhibited https://www.rnids.rs/en/domain...s-codes#ClientUpdateProhibited

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

[es] :: Web dizajn i CSS :: Izmena sadrzaja sajta

[ Pregleda: 594 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.